Lackowa - najwyższy szczyt Beskidu Niskiego - 16.05.2011

Beskid Niski to kolejny odcinek serialu, którego głównym wątkiem jest odkrywanie nowych zakątków górskich. Podkreślę raz jeszcze - górskich, gdyż inne tereny naszej pięknej ojczyzny, delikatnie mówiąc, nie są w kręgu moich zainteresowań ;-) Z uwagi na bardzo mocno napięty harmonogram dnia, którego finałem była wizyta w Bieszczadach, musieliśmy się ograniczyć tylko do jednej pozycji w tym dość obszernym paśmie. Wybór był prosty. Bez większych dyskusji zdecydowaliśmy się na zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Niskiego, należącego do korony gór polskich. Chodzi oczywiście o Lackową (997 m n.p.m.), czasem żartobliwie nazywaną Górą Policyjną (domyślacie się chyba dlaczego). Kiedy pytają mnie, jak to robimy, że tak bez problemów odnajdujemy się w nieznanym regionie, to odpowiadam następująco: bierzemy mapę, namierzamy szczyt, najbliższą jemu miejscowość, wyszukujemy optymalny szlak i najzwyczajniej w świecie wsiadamy w samochód. Tym razem punktem wyjścia była mała wieś Izby w powiecie gorlickim, oddalona od Nowego Targu o 109 km. Stąd najpierw bez szlaku, na wyczucie, przez rozległe pola dochodzimy do granicy polsko-słowackiej, gdzie już za znakami rozpoczynamy jedną z najbardziej stromych wspinaczek w całych Beskidach. Po niespełna godzinie stajemy na szczycie Laskowej i tu małe, ale spodziewane rozczarowanie. Zalesiony wierzchołek nie przedstawia niestety żadnych walorów widokowych. Może to i dobrze, bo tego dnia pogoda była nieszczególna. Mimo wszystko nacieszyliśmy się intensywnością zieleni i dzikością okolic, wszak Beskid Niski uznawany jest za najdziksze pasmo górskie w Polsce. Udało się nam nawiedzić tylko niewielki jego fragment, ale jestem przekonany, że przyjdzie kiedyś czas na zgłębienie wszystkich tajemnic Beskidu Niskiego.


Komentarze(12)


Dodaj komentarz


image

ziomek | 2011-05-25 22:35:23
image #1

\"Kiedy pytają mnie..... to odpowiadam\" hahaha uważaj na ABW bo Ci stronę zamkną :P

krakus | 2011-05-29 13:02:38
image #2

Gory moze niezbyt rasowe, ale przez swoja dzikosc niezwykle. Pzdr. Co w planach? ;)

baca hej | 2011-06-04 02:18:13
image #3

miesięcznica trwała.noo.niech bedzie.

Tomasz | 2011-06-11 14:50:37
image #4

Zachodnia ściana Lackowej wywołała trwały uraz psychiczny u mojej żony ;-) Pozdrawiam serdecznie!

pilanka | 2011-07-28 21:25:47
image #5

Mój pierwszy zdobyty szczyt! Spełniło się moje marzenie - iść beztrosko po górach... choć ostatni etap na Lackową... no kto był to będzie wiedział co czułam, a jak ktoś nie był to niech spróbuje, a przy moich problemach zdrowotnych to wyczyn ten będę pamiętała do końca życia no i ludzi, którzy mnie ze sobą zabrali :-) A pierwsza myśl na górze? - \"gdyby ZUS to widział, to by mi rentę odebrali\" 4.VI.2011-sobota - super pogoda - 10 godzin na nogach - kocham życie!!! W czasie takich chwil zapominam o chorobie. A dzięki Twoim fotkom odżywają wspomnienia - ja niewiele pstrykałam...

gość | 2011-08-14 20:40:45
image #6

w beskidzie niskim polecam cergową dla okolicznych jej mieszkańców cergowską to jest prawdziwa królowa beskidu niskiego kto ją widział ten wie dlaczego

Grzegorz | 2011-12-07 12:12:14
image #7

Odnośnie p.Pilanki,wielkie brawa dla Pani,bo zdobycie Lackowej w Pani warunkach,to nie lada wyczyn!!! Góry pozwalają zapominać o wielu problemach,nawet zdrowotnych,bo jak Pani pisze,gdyby ZUS to widział,to odebrał by rentę!!!Oni niech się zajmują administracją,a my górami i zdobywaniem szczytów!!! Tak ,ja sam wiele razy tam byłem i nie tylko tam,bo zdobyłem wszystkie szczyty w Polsce i kocham góry i ludzi z nimi związanych!!!

pilanka | 2011-12-22 21:46:44
image #8

Wszystkim tym, którzy chodzili, chodzą i będą chodzić po większych lub mniejszych górach życzę pogodnych, spokojnych i przede wszystkim zdrowych świąt Bożego Narodzenia ;-) A w Nowym 2012 Roku zdobycia niezdobytych jeszcze szczytów! PS Grzegorzu napisał Pan jakby mnie znał ;-) (oj ciężko było, ale we wspomnieniach będzie na zawsze...)

Grzegorz!!! | 2012-01-11 21:16:23
image #9

Odnośnie p.Pilanki. Wcale nie znam Pani,ale ciesze się razem z Panią ze zdobycia Lacowej i proponuję wystartować w większe masywy naszych gór,oraz polecam Beskid Żywiecki,który jest cudowny i tam też jest pełno ciekawych szlaków. Rajcza,to moje miejsce startowe,gdzie wszystko zaczynam i konczę-polecam to Pani!!! Pozdrawiam i zapewne się spotkamy kiedyś na szlaku!!!

pilanka | 2012-02-10 00:16:04
image #10

ad p. Grzegorza Grzegorz... hmm przepraszam, ale zmyliło mnie imię :-) Tak miał na imię jeden z czwórki turystów dzięki którym mogłam iść na Lackową. Oni zaryzykowali zabierając mnie z sobą (pokrótce tylko wyjaśniłam im moją sytuację zdrowotną) i zapewnili mnie, że dam radę - ja uwierzyłam i dałam i nie żałuję. Nie wiem jak będzie w tym roku, ale bardzo bym chciała przejść odcinek Krynica-Wysowa przez Lackową.. A będąc w Krynicy widziałam, że są organizowane takie przemarsze.. Niestety zmuszona jestem korzystać ze zorganizowanych form tego typu \"imprez\" gdyż nikt z moich znajomych nie pisze się na tego typu wyprawy a ja jestem zielona, by się wypuszczać sama na górskie szlaki. No i dlatego uważam za fuks (czyt. łut szczęścia), że udał mi się taki marsz w zeszłym roku. Na ten rok mam plany-marzenia do zrealizowania (właśnie góry, Krynicę) i nadzieję, że owe plany wypalą :-) No i najważniejszy warunek - że zdrowie pozwoli.. Rajcza - przeglądałam w necie - piękne tereny.. Pozdrawiam i być może do zobaczenia gdzieś tam - na szlaku!!!

Grzegorz | 2012-03-10 21:29:28
image #11

Do Pani Pilanki!!! Istnieją dwa ważne szlaki do Krynicy z Wysowej-zielony przez Lackową,którą juz Pani zdobyła,oraz szlak czerwony (główny beskidzki)z Hańczowej,blisko Wysowej-Zdroju. Polecam jeden i drugi są przecudne i dosć długie,ale przy Pani zdolnościach wszystko jest do zdobycia!!! Oczywiście ja je przeszedłem!!! Jeśli będzie miała Pani pytania,to proszę napisać na mój adres: beskidy62@wp.pl Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku!!!

jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisjjjjjjjjjjj | 2012-09-08 20:04:36
image #12

super

Success
Komentarze

Komentarz

Wpisz swój nick i treść komentarza a nastepnie kliknij dodaj.