Narciarska wspinaczka na Kasprowy Wierch – 29.01.2011

Kasprowy Wierch zimą kojarzy się bez wątpienia z nartami. Oczywiście najwygodniejszy i najprostszy sposób na szusowanie po tutejszych trasach zjazdowych polega na korzystaniu z kolei linowej z Kuźnic na Kasprowy, a dalej z dwóch wyciągów krzesełkowych w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym. Coraz większą jednak popularnością cieszą się tzw. skitury, czyli narty, dzięki którym można pokonywać bardzo strome stoki. Wystarczy tylko specjalny typ wiązań oraz foka i dopiero wtedy można poczuć prawdziwą radość z uprawiania tego sportu. Gwoli ścisłości, ja maszerowałem na zwykłej narcie śladowej, a jedynym wspólnym mianownikiem ze skiturami było wspomniane wyżej foki. Zaczęliśmy w Kuźnicach, a na podejście wybraliśmy trasę przez Goryczkową. Liczy ona 8 km długości i pokonuje prawie 1000 m przewyższenia, z czego najtrudniejszy odcinek to tzw. Kocioł Goryczkowy, gdzie na odcinku 2,1 km trzeba sforsować 600 m różnicy wzniesień! W najbardziej stromym miejscu nachylenie stoku przekracza 40%! Ale to właśnie te trudności nadają sens tego typu wyprawom. Kto raz spróbuje, już nigdy nie skorzysta z tradycyjnego wyciągu narciarskiego. Nam tego dnia sprzyjała kapitalna słoneczna pogoda i pustki na stoku, wszak do tej pory nie uruchomiono, z uwagi na nie wystarczająca pokrywę śniegu, Kotła Goryczkowego. Po solidnej dawce opalania pod szczytem Kasprowego przyszła pora na zjazd tą samą trasą. Zjazd, który powszechnie uważany jest za najpiękniejszy ale zarazem najtrudniejszy w całej Polsce. Teraz czekamy na solidne opady białego puchu. Mamy środek zimy, a średnia pokrywa śniegu w Tatrach to zaledwie ok. 30 cm. Zapraszam do galerii!


Komentarze(6)


Dodaj komentarz


image

martin | 2011-01-30 21:29:51
image #1

następnym razem zrobimy pętle :-)

jaro | 2011-01-31 10:07:35
image #2

witam! obserwujac pana strone nie moge nie zwrocic sie do pana najwiekszego znawce gor konkretnie gorcow! mam prosbe moze mi pan podac nazwy stron internetowych ksiazek map dotyczacych bacowek szalasow gorczanskich mam zamiar sfotografowac wszystkie istniejace bacowki albo jakby pan mi powiedzial gdzie sa ukryte z gory dziekuje

wujek | 2011-01-31 16:52:41
image #3

Nie ma takiej publikacji oficjalnej. Trzeba szukać na stronie gorczańskiego parku narodowego. Bo pozostałe bacówki, nie należące do Parku są prywatne i nie wiem czy gdzieś skatalogowane. Oczywiście mapa tez mile widziana, bo na niej też zaznaczono orientacyjnie szałasy, szopy itp.

pitek | 2011-01-31 18:29:30
image #4

Podziwiam za zjazd na biegówkach z Kasprowego;-).Chciałbym zobaczyć,jak to sie robi:-)

ziomek | 2011-02-03 16:06:37
image #5

Jak to jak? Co 3 metry gleba :D Dlaczego zjazd do słowackiej Cichej Doliny byłby twoim ostatnim ?

baca hej | 2011-02-04 22:22:47
image #6

ten niezidentyfikowany obiekt to jo.chciołek sprowdzić cy je tak jak tu pises ze śniega mało.myślem zainwestujem w armatki.ale widzem ze nie trza.cym mniej tym lepiyj.trasa bardziyj atrakcyjna.bo co mi za jazda po stole.a tak tu kamyk.tam kamyk.i bezpiecnie bo na kreche nie jezdzom.je tako dyscyplina jak slalom cy jakosi tak.tyz chyba z nartami zwionzana.hej.

Success
Komentarze

Komentarz

Wpisz swój nick i treść komentarza a nastepnie kliknij dodaj.