Przełęcz Karb (1853 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich na śladówkach - 27.02.2011

Po Kasprowym Wierchu i Łomnickiej Przełęczy Karb jest kolejnym miejscem w Tatrach, gdzie udało mi się wejść i bezpiecznie zjechać na nartach śladowych. Pierwotnie naszym zamiarem było zdobycie Kasprowego ale ileż razy można ;-) Ni stąd ni zowąd pojawił się pomysł na mało znaną przełęcz leżącą w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Przełęcz Karb jest kojarzona przede wszystkim z Kościelcem (2155 m), bo właśnie przez nią przebiega szlak na ten szczyt. W zimie bardzo chętnie korzystają z niej właśnie skiturowcy, dla których nielada atrakcją jest dosyć ekstremalny zjazd z przełęczy w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. Ja wybrałem opcję nieco łagodniejszą i zarówno wejścia jak i zjazdu dokonałem od strony zachodniej, a konkretniej od Zielonego Stawu Gąsienicowego. W początkowej fazie zjazdu skorzystałem dla bezpieczeństwa z fok. Wystające głazy i kosodrzewina wymagały sporej manewrowości na nartach i bez spowalniających fok miałbym większe kłopoty. Jeszcze słów kilka o całości wycieczki. Z uwagi na niewielką pokrywę śniegu szukaliśmy takiej opcji dojścia do Murowańca, aby nie być zmuszonym nieść narty. Stąd wybór padł na Brzeziny, gdzie ku naszej uciesze śniegu było aż nadto ;-). Prowadzi stąd 7 km droga prosto do schroniska Murowaniec, pokonująca 500 m różnicy wzniesień. To idealne miejsce do wycieczek na najzwyklejszych biegówkach. Dopiero po dotarciu na Halą Gąsienicową rozpoczęła się zasadnicza część wycieczki, o czym mowa była wcześniej.
Obserwując prognozy pogody mam wrażenie, że była to jedna z ostatnich narciarskich przygód tego sezonu i pora zacząć już myśleć o przesiadce na dwa kółka.


Komentarze(3)


Dodaj komentarz


image

baca hej | 2011-03-03 19:39:15
image #1

no widoczki super.aleś wis wyrysował piyknie tom trase.

Marek. | 2011-03-03 22:51:02
image #2

No, zaniemówiłem.

Pim | 2011-03-04 15:23:15
image #3

Piękna trasa - gratuluję. Jak na narty BC to wysoko postawiona poprzeczka. Z drugiej strony \"ojcowie narciarstwa\" jeździli w wiązaniach również z wolną pietą. Więc jest to nawiązanie do klasyków ;-)

Success
Komentarze

Komentarz

Wpisz swój nick i treść komentarza a nastepnie kliknij dodaj.